0532 384 84 45

TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ

Tedarik Zinciri Yönetimi

Satın Alma Yönetimi

Günümüzde artık şirketlerin kar etmesinin bir yolu da, satın alırken kazanmaktan geçiyor.

Tedarik Zinciri Yönetimi bakış açısıyla, satın alma faaliyetleri ve tedarikçi ilişkileri de stratejik önem kazanmakta, şirketlerle rekabet avantajı sağlayacak stratejilerin geliştirilmesinde tedarikçiler ile olan ilişkilerin en etkin şekilde yönetilmesi gerekiyor.

Tedarik Zinciri süreçlerinde önemli bir fonksiyon olan satın alma yönetiminde operasyonel satın almadan stratejik satın almaya geçiş önemlidir.

SentezLive ERP programı en güçlü, en uygun, en sürdürülebilir tedarikçi ilişkileri geliştirmenizde ve risk yönetiminde en iyi yardımcınızdır.

SentezLive ERP sayesinde ;

Performans takibi kapsamında, tedarikçilerinizi değerlendirebilir ve iyileştirmeye açık olan tedarikçilerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.Tedarik kaynaklarınızı en etkin ve doğru şekilde yönetebilmeniz için tedarikçi performans analizleri ile iş ortaklarınıza özel analiz çalışmaları yapabilirsiniz.

ERP programı, tedarikçilerden toplanan tekliflerden başlayarak teslimata kadar bütün iş süreçlerini kesintisiz olarak izleyebilmenize ve gerektiğinde müdahale edebilmenize imkan veren etkin bir yönetim sağlar.

Malzemeleriniz için sınırsız sayıda tedarikçi fiyatı ve temin süresi belirleyebilir, satın alma öncesinde teklifleri toplayarak teklif analizi yapabilirsiniz. Tedarikçilerinizle yapmış olduğunuz satın alma kontratlarınızı ve satın alma sözleşmelerinizi takip edebilirsiniz.

Malzeme Yönetimi

Tedarik Zinciri Yönetimini oluşturan fonksiyonların temelini oluşturur. Hammadde, yardımcı malzeme, yarı mamul ve mamullerin, uygun zamanda en uygun maliyetle tedarik edilmesi ve bulundurulmasına yönelik faaliyetlerdir.

Malzeme yönetiminin yetersiz olması, operasyonları durma noktasına getirir, direkt ve endirekt maliyetlerin yükselmesine sebep olur, diğer taraftan müşteri kaybı, imaj kaybı ve pazar kaybına neden olur.

Aynı zamanda atıl kapasite meydana getirir, boş kalan iş gücü ve boş kalan makineler işletme için son derece önemli maliyet kalemleridir. Malzeme yönetiminin önemi, stokların işletmeye zamanında ve ihtiyaç olunan miktarda kazandırılmadığında daha iyi anlaşılır.

SentezLIVE ERP sayesinde, işletmenizdeki farklı birimlerden gelen talepler ve üretim planlama verilerini kullanarak tedarik çevrim süresini kısaltabilirsiniz. Kritik ve optimum stok seviyelerinizi sipariş maliyeti, elde bulundurma maliyetini dikkate alarak belirleyebilirsiniz.

Malzemelerinizi kullanım yerine ve amaçlarına göre sınıflandırabilir, depo bazında farklı malzeme yönetimi kuralları belirleyebilirsiniz.

İşyerleriniz, depolarınız ve mağazalarınız gibi işletmeye bağlı farklı noktalar arasında malzeme transferlerini yönetebilir, sevk olunan ve yoldaki mallarınızı takip edebilirsiniz.

Malzemelerinizin seri, varyant, depo yeri, alternatif malzeme gibi birçok tanımlama yapabilir, bu tanımlamalar detayında malzeme takibi ve yönetimi gerçekleştirebilirsiniz.

Sınırsız sayıda birim seti, özellik seti ve barkod tanımlayabilir, malzemelerinizin iş süreçlerinizdeki hareketlerini ve yönetimini çok sayıda detay ve değişkenler üzerinden sağlayabilirsiniz.

Satış ve Dağıtım Yönetimi

Pazardaki büyüme ve artan rekabet ile satış dağıtım kanallarının daha etkin ve etkili şekilde yönlendirilmesini gerektirmektedir.

SentezLIVE ERP satış performansının artırılması, müşteri odaklı yaklaşım ile hem fonksiyonel hem de stratejik olarak süreçlerin yönetimini sağlayarak, işletmenizin kârlılığını ve satış performansını artırmada ihtiyacınız olan tüm verilere ulaşmanızı, dilediğiniz detay ve esneklikte analiz ve istatistikler almanızı sağlar.

Toptan veya Perakende satışını yaptığınız ürün veya hizmetlerin sipariş aşamasından müşteriye teslimatına kadar bütün iş süreçlerini kapsayan yönetimdir.

Erp programı, uyarı ve onay sistemleri ile süreçlerde yaşanabilecek aksaklıkları önceden fark edebilmenizi ve gerekli tedbirleri almanızı sağlayan araçlar sunar.

Satış ve Dağıtım kanallarının etkin yönetimini destekleyen mobil satış ve B2B uygulamalarımız sayesinde, bayi dağıtım ağınızın satış verilerini kontrol altında tutarak hızlı yönetimini sağlayabilir, ayrıca satış temsilcilerinizin sahadaki faaliyetlerini kontrol edebilir ve şirketiniz için en uygun satış stratejilerinizi belirleyebilirsiniz.

Kampanya Yönetimi

Satışları artırmak veya mevcut müşterilerin ilgi düzeyini yükseltmek için işletmelerin en iyi aracı kampanya yönetimidir.

SentezLIVE ERP sayesinde; kampanya tanımlarınızı belirli bölgelerdeki, şehirlerdeki ya da belirlemiş olduğunuz müşteri kategorilerine ve ürün kategorilerine göre tanımlayabilir ve yönetebilirsiniz.

Oluşturduğunuz kampanyanın nasıl performans gösterdiğini, tüm önemli istatistikleri, belirleyeceğiniz dönemler için alabilir, yürüyen bir kampanyayı duraklatıp daha sonra tekrar yürütebilirsiniz.

Yeni kampanya oluşturacağınız zaman, daha önceki kampanya performansları ve müşteri tercihlerini analiz ederek, doğru müşterilere doğru kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) veri tabanınızdan sağladığınız öğretileri kullanarak, doğru ürün, doğru hedef kitle ve doğru strateji belirleyerek hedef odaklı kampanya yönetimini sağlayabilirsiniz.

SentezLIVE ERP programının size sağlamış olduğu etkin kampanya yönetimi sayesinde, müşterilerinizin kampanyaya gösterdikleri ilgi ölçülebilmekte ve kampanyanın satışlarınıza sağladığı getiriyi ölçerek, bir sonraki kampanyanın daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Teklif Yönetimi

Teklif yönetiminde en önemli husus hatasız teklif vermektir, SentezLIVE ERP Teklif Yönetimi, hızlı ve kolay teklif hazırlamak ve tekliflerinizi başarılı bir şekilde yönetmeniz için tasarlanmıştır.

Teklif usulü çalışan işletmelerin en fazla zaman harcadığı işlerden biri teklif hazırlama ve teklif sunumundan sonraki takip sürecidir.

Müşterilere verilen tekliflerin revize edilmesi, alternatif tekliflerin hazırlanması, teklif–sipariş dönüş oranının takibi ve satış öncesi sürecin iyi yönetilmesi oldukça önemlidir.

Teklif Yönetiminde müşterinin şartlarına uygun, titizlikle hazırlanmış, görsel olarak da müşteriye hitap eden teklif sunumu, teklifin satışa dönüşünü doğrudan etkilemektedir.

SentezLIVE ERP, teklifi verilen ürünlerin raporlanması, siparişe dönüş oranlarının takibi, satıcı performanslarının ölçülmesine olanak sağlar.

Tekliflerin sistemde belirlenen yönetici tarafından onaylanması ile müşteriye sunumu yapılarak, üst seviyede kontrol sağlanır.

Erp programı, müşteriden onaylanan satış tekliflerinin hızlı bir şekilde satın alma siparişine ve satışa dönüştürülmesi, müşteri beklentisinin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar, bu sayede müşteri memnuniyetinde artış sağlanır.

Sevkiyat Yönetimi

Malzeme Yönetiminin en önemli bileşeni Sevkiyat Yönetimidir. Müşteriye doğru ürünün, doğru zamanda, müşterinin talebine uygun şekilde teslim edilmesi, etkin ve güçlü Sevkiyat Yönetimi ile mümkün olabilmektedir.

Sevkiyat Yönetiminin etkin ve hatasız gerçekleşmesi de doğru Sevkiyat Planlama ile mümkün olabilecektir.

Sevkiyat Yönetimi; sevkiyat planlama, sevkiyat hazırlama ve sevkiyat izleme olarak üç aşamada gerçekleştirilmektedir.

SentezLIVE ERP Sevkiyat Planlama, sevk edilecek ürünlerin, söz verilen teslimat tarihinde, sevkiyatın yapılacağı araç ve kapasitenin belirlenerek, araç rota tanımlarının yapılması, müşterinin talebine uygun şekilde, hatasız ve sevkiyat maliyetinin en makul düzeyde tutularak sevk işlemlerinin gerçekleşmesine imkan sağlar.

Sevkiyat Yönetiminde kullanılan mobil uygulamalar, sevk edilecek ürünlerin toplu halde saniyeler içinde sevk edilmesine, ürünlerin araca eksiksiz ve doğru olarak yüklenmesini ve müşteriye teslim edilmesini sağlar, böylece ürünün zamanında ve doğru ulaşamamasından kaynaklanan iş gücü ve zaman kaybının önüne geçilmiş olur.

Erp programı ile sevk edilecek ürünler için depo sorumlusu bazında iş emirleri oluşturularak, her depo sorumlusunun kendisine ait sevkiyat emirlerini görmesi ve işlem yapması sağlanmış ve farklı noktalara yapılan eş zamanlı sevkiyatlarda yaşanan aksilikler engellenmiş olur.